четвъртък, 31 юли 2014 г.

Нюйоркската фондова борса

   Първо ще разгледам Нюйоркската фондова борса. Тя е най-голямата фондова борса за ценни книжа на света и втората по брой компании. Създадена е на 17 май 1792 г. и се намира на Уол Стрийт в Ню Йорк, САЩ. Първоначално основите на Нюйоркската фондова борса са поставени от група търговци, които са се събрали под сянката на чинарите за да търгуват помежду си. Постепенно те се преместили в околните кафенета и това поставило началото на борсовата търговия. Първата листвана компания е Bank of Nеw York, но търговията с акции на финансовата компания няколко пъти е била преустановявана. Компанията, която е била най-дълго листвана, е Consolidated Edison Company of New York. През1817 г. е създадена New York Stock Exchange Board ,на която са се предлагали акции на ЖП комапании, индустриални дружества и стоки. Най-старата компания на борсата е Bowne&Company, създадена през 1775 г., но качена за търговия на пазара едва през 1999 г. През 1863 г. името се сменя на New York Stock Exchange, което носи до сега. През 1903 г. борсата се премества в нова сграда, където е разположена и до днес. На Нюйоркската борса се търгуват ценни книжа на над 1500 компании, с пазарна капитализация над 10.1 трилиона долара. В тях работят над 25 млн. души. Борсата има 1366 члена, като в борда на директорите участват 27 души. Местата се откупуват от желаещите да ги заемат, като през 2003 г. цената на място в директорския съвет се е търгувало за 1 350 000 долара.
   В началото на борсата по-популярни са били държавните ценни книжа. За първи път границата от 1 млн. изтъргувани акции е достигната на 15 декември, 1886 г. През 1896 г. компанията "Дау Джоунс", която издава и вестник "Уолстрийт джърнъл", създава най-популярния и досега индекс на борсата - Dow Jones Industrial Average с първоначална стойност 40. 74. Индексът първоначално обхваща 12 акции и става всеобщ индикатор на NYSE. Двадесетте години на 20в. маркират период на велика  капиталова експанзия, с нарастването на Dow от 60 до 381.17 през 1929г. Това се промени с краха на фондовата борса от 27.10.1929г.,когато Dow се срина до 145 през ноември.

   Индексът Dow не можа да се възстанови  25 години. След другo значителнo падение на Dow през 1987, NYSE приложи правилото 'circuit breaker' за да избегне катастрофи на капиталовия пазар. Ако акциите падат с 10, 20, или 30 по всяко време,търговията ще бъде спряна съответно за час, два часа, или до края на деня. Въпреки няколкото значителни падения на пазара през годините, през 2000г. Dow достигна своя най-голям връх от 11, 722. 98.

сряда, 30 юли 2014 г.

Фондови борси

фондови-борси
Думата “борса” произхожда от фамилията на белгийския благородник Van Ler Burse от гр. Брюге, в чиято къща през XV век се срещали търговци и банкери, за да извършват своите парични, стокови и транспортни сделки. Гербът на тази фамилия, състоящ се от три кесии станал символ на борсата, а самата къща нарекли бурса, а в последствие борса.

   Възникването на фондовите борси е свързано с развитието на държавните заеми и необходимостта от превръщането на държавните документи за дълг в предмет на покупко-продажба. Силен тласък в развитието на фондовите борси дава зараждането и разширяването на дейността на акционерните дружества, чийто акции са предмет на борсовата търговия.
   Днес няма развита пазарна икономика, в рамките на която да не функционира фондова борса. Всяка борса сама създава и определя своите правила за организация и търговия, като се спазват основните закони, регламентиращи борсите и ценните книжа.
   Фондовите борси осигуряват контакти между инвеститорите – тези които имат пари или свободни капитали и желаят да ги инвестират по най-ефективен начин, и предприемачите – бизнесмени, които осъществяват стопанска дейност, но нямат достатъчно капитали. Фондовата борса е икономически филтър, който определя успешно и неуспешно работещите предприятия и преструктурира капитала като го насочва от недобре към добре работещите фирми.
   Ще разгледам някои от най – големите фондови борси с света, като умишлено съм избрал да се намират на различни континенти, тяхното възникване, моментното състояние на индексите и мерките, които взимат за справяне със световната финансова криза.

вторник, 29 юли 2014 г.

ActivTrades и в социялните мрежи..

Facebook- 20 хиляди последователи. Всяка седмица състезание с много добри награди.

Twitter- Финансовите пазари обяснени в по-малко от 140 символа. 446 последователя

Google + - Всички послени новини и аналзи. Включете се в дискусията.

Linkedin- Научете всички своарибодни позиий в ActivTrades

You Tybe- Гледайте онлайн видео обучения и семинари.

Webinars- Участвайте в нашите обучения, където експерти ще ви помогнат да разберете пазарите и случващото се на тях.

понеделник, 28 юли 2014 г.

Брокерът и мястото му в борсовата търговия. ЗАКЛЮЧЕНИЕ

 Борсите    представляват корпоративно юридическо лице, функциониращо с основната цел да организира търговията с ценни книжа, опции, фючърси или други активи и инструменти. Те осигуряват физическата възможност и определят правилата за сключване на сделките, обслужващите операции и регламентацията на самите инструменти.
Характеристиката на борсовия   пазар предполага изтъкването  на следните главни моменти: субектите на борсовите   сделки; изискванията за членство на  фондовата  борса; технологията за сключване и изпълнение на борсовите  сделки; системите за  търговия. 

При всички случаи, в тези функции и задачи на борсата изпъква ролята на брокера като посредник между самата институция – борса и инвеститорите. На практика, брокерът осъществява техническите дейности, свързани с покупко- продажбата на  ценните книжа.



петък, 25 юли 2014 г.

Сключване и приключване на сделките с ценни книжа на официалния пазар (трета част)

Не по-късно от три работни дни преди провеждането на всеки аукцион БНБ уведомява участниците в АДЦК за получената от Министерството на финансите информация относно: номера на емисията на ДЦК; предлаганото количество; валутата на емитиране; валутата на обслужване на емисията; лихвения процент за съответния период, когато те са лихвоносни; датите за изплащане на лихвите и номинала; промяната, ако има такава, в съотношението на предлаганите за състезателни и несъстезателни поръчки ДЦК; промяната, ако има такава, в максималното количество ДЦК, които един участник със състезателни поръчки може да придобие (включително, когато участва от свое име, но за сметка на свои клиенти), както и сроковете за заплащането на ДЦК, ако те са различни от общоприетите (два работни дни след провеждане на аукциона).
Първичните дилъри могат да правят състезателни и несъстезателни поръчки за участие в аукцион за ДЦК, в сроковете определени съвместно от Министерството на финансите и БНБ. В несъстезателните поръчки цена или доходност не се посочва.
Поръчките се изготвят по специален образец (Приложения № 4, № 5, № 6, № 7, № 8 и № 9 към Наредба № 5) и се изпращат до БНБ, управление " Фискални услуги". Подадените поръчки могат да бъдат променяни от първичните дилъри до изтичане на крайния срок за тяхното получаване, след което същите са неотменяеми. За валидно се приема последното съобщение.
В един аукцион всеки участник може да заявява до 30 /тридесет/ състезателни поръчки, вкл. и поръчки от свое име, но за сметка на свои клиенти
В деня на аукциона определената от началника на управление "Фискални услуги" в БНБ комисия /включваща трима постоянни и трима резервни членове/ класира допуснатите до участие състезателни поръчки в низходящ ред според предложената от участниците цена или във възходящ ред според предложената от участниците доходност в рамките на максималното количество ДЦК, които един участник може да придобие. При поръчки с една и съща цена, приета за минимална от Министерството на финансите, или с една и съща доходност, която е приета за максимална от Министерството на финансите, разпределението се извършва на пропорционален принцип чрез коефициент, формиран като съотношение между оставащото за разпределение количество и сумата на тези поръчки до достигане на предложеното за състезателни поръчки количество ДЦК. Когато общият размер на направените от първичните дилъри състезателни поръчки е по-малък от определеното количество, остатъкът се използва за разпределение между несъстезателните поръчки. Когато общият размер на направените от първичните дилъри несъстезателни поръчки е по-голям от определеното количество ДЦК, разпределението за всички постъпили поръчки се извършва на пропорционален принцип до достигане на определения лимит. Когато общият размер на направените от първичните дилъри несъстезателни поръчки е по-малък от определеното количество, остатъкът се използва за разпределение между състезателните поръчки.
Придобитите от участниците в аукциона ДЦК се заплащат, както следва: при състезателни поръчки - според заявената в поръчката цена, а в случаите, когато аукционът се провежда на база доходност - според цената, съответстваща на заявената в поръчката доходност; при несъстезателни поръчки - по среднопретеглената цена, а в случаите, когато аукционът се провежда на база доходност - според цената, съответстваща на среднопретеглената доходност от одобрените състезателни поръчки.

Датата на извършване на сетълмента по разплащателните сметки и сметките, отчитащи ДЦК, се приема за дата на придобиване на ДЦК.

четвъртък, 24 юли 2014 г.

Сключване и приключване на сделките с ценни книжа на официалния пазар (Втора част)

На неофициалния  пазар се извършват сделки с ценни книжа, за които не е искано или е отказано приемане за търговия на официален пазар или чиято регистрация на официалния пазар е била прекратена. Сделките се сключват посредством единна система за неприсъствена търговия и се извършват само от инвестиционни посредници, регистрирани за търговия на неофициален пазар. Участието в търговските сесии се осъществява автоматично - чрез брокерски терминали /работни станции/, свързани със системата. Борсата поддържа актуален регистър на участниците в търговията на неофициалния пазар.
Търговските сесии се провеждат най-малко веднъж седмично, осъществяват се чрез заложеният алгоритъм на системата и се ръководят от системните координатори - директорът по търговия, водещият на сесията и други определени от борсата служители.
Изпълнението на сделките с ценни книжа, сключени на неофициалния пазар се осъществява посредством националната система за клиринг и сетълмент. Търговията се гарантира от гаранционния фонд за неофициален пазар, който се формира и управлява отделно от този за официалния пазар.
След приключване на търговските сесии борсата издава бюлетин в рамките на технологичното време за обработване на информацията. Пряк достъп до информацията на неучастващи в търговията лица /вкл. в реално време/ се предоставя само на тези, сключили договор с борсата. Ограничението не важи за Комисията за финансов надзор и други органи, определени със закон.
Условията и редът за придобиване, регистриране, изплащане и търговия с безналични държавни ценни книжа (ДЦК), емитирани от министъра на финансите на вътрешния пазар са регламентирани с Наредба № 5 за реда и условията за придобиване, регистриране, изплащане и търговия с държавни ценни книжа45 и Наредба № 15 за контрол върху сделките с държавни ценни книжа46.
Безналични държавни ценни книжа са ДЦК, които не са емитирани във физическа субстанция, а съществуват под формата на счетоводни и електронни записи в програмни системи, удостоверяващи собствеността върху тях. Те се емитират по решение на министъра на финансите и могат да бъдат: краткосрочни - със срок на изплащане до една година включително; средносрочни - със срок на изплащане от една до пет години включително и дългосрочни - със срок на изплащане над пет години.
Българската народна банка (БНБ) организира дейността по реализирането на ДЦК от името и за сметка на държавата и публикува информация за тях.
Участниците в ЕСРОТ са и участници в СДЦК.
БНБ води регистри на участниците в ЕСРОТ. Тя води и регистър на резервен обезпечителен фонд, създаден по реда на чл. 56 от Наредба № 3 за паричните преводи и платежните системи.

Първоначално безналичните ДЦК се придобиват чрез аукциони, организирани и провеждани от БНБ, чрез АДЦК всеки понеделник или на извънредни аукциони, в които могат да участват само определени от министъра на финансите първични дилъри. По принцип в аукционите могат да участват само първични дилъри, получили разрешение за инвестиционно посредничество с ДЦК. Те трябва да разполагат с технически средства за комуникация за изпращане на поръчки за участие в аукциони и получаване на уведомления от БНБ. Технически средства за комуникация, които могат да се използват, са: SWIFT, WEB-базирания интерфейс на АДЦК при използване на УЕП и телекс. Други технически средства могат да се използват само след като Министерството на финансите и БНБ уведомят участниците, че имат готовност за тяхното въвеждане.

сряда, 23 юли 2014 г.

Сключване и приключване на сделките с ценни книжа на официалния пазар ( Първа част )

Всяка сделка се счита за сключена с нейното регистриране от системата в регистъра на сключените сделки. След сключването членовете получават потвърждение за цялостно или частично изпълнение на въведени от техните посредници поръчки. Сключените сделки се считат за окончателни и подлежат на приключване. Продължителността на действията по приключване на борсовите сделки се определя на два дни след деня на тяхното сключване (Т+2) и завършва с удостоверителен акт, издаден от Централния депозитар или от друга депозитарна институция, допусната от закона.
Начинът за приключване на сделки, сключени на борсата се определя като "доставка на ценни книжа срещу плащане". Принципът " доставка на ценни книжа срещу плащане" е механизъм при сделка по прехвърлянето на ценни книжа, съгласно който окончателният трансфер на ценните книжа /доставката/ се смята за извършен единствено тогава, когато е осъществено действителното плащане по сделката. Прехвърлянето на ценни книжа и насрещното плащане се извършват едновременно и взаимносвързано, което означава, че сметката за ценни книжа на купувача и сметката за пари на продавача се заверяват в един ден и, че извършването на плащане без насрещно прехвърляне на ценни книжа или обратно е невъзможно.
Плащанията по приключване на сделки, сключени на борсата, както и плащанията по задължения на членовете към борсата във връзка със сключени сделки с ценни книжа се извършва само по безкасов път. Членовете на борсата, страни по сделки сключени на борсата, извършват плащанията по приключване на тези сделки само посредством техните специални банкови сметки в съответствие с правилника на Централния депозитар.
За гарантиране на плащанията по сключени сделки, борсата създава и управлява Гаранционен фонд. Той се формира от първоначална вноска от 200 лв. на всеки член и текуща вноска, равняваща се на 0,1 % от средната стойност на сключените от него сделки за предходния календарен месец /до 10-то число/. Средната стойност се изчислява като стойността на сделките за предходния календарен месец се разделя на броя търговски сесии за същия период. Кръстосаните, блоковите, РЕПО сделки и сделките по регистрационно агентство се изключват при изчисляването.
Текущите вноски се преустановяват ако размерът на фонда достигне или надвиши 1 % от стойността на реализирания оборот на борсата за предходната година.
 При спадане под този размер вноските се подновяват. Вноските са само парични и не подлежат на връщане, включително и при прекратяване на членство.
Средствата по фонда се използват за покриване на парични задължения между членове по сделки след изтичане на сроковете за приключване. Допустимата забава е десет дни, като частично погасяване по една сделка не се допуска. Ако средствата по фонда не достигат членовете са длъжни да направят допълнителни равни вноски до покриване на задължението. Фондът не гарантира разплащания по блокови сделки.
Всеки член носи финансова отговорност пред борсата за приключване на сделки, по които той е страна, както и пред лицата, с които е сключил сделки. Организацията на плащанията и прехвърлянията на ценни книжа по приключването на сделки с ценни книжа се осъществяват от Централния депозитар.
Борсата и Централният депозитар създават ред за обмен на информация по приключване на сделките. С цел улесняване на процедурите за всеки член на борсата се осигуряват стандартизирани /унифицирани/ формуляри за представяне на необходимата информация на хартиен и технически носител или предавана по електронен път.
След приключване на всяка търговска сесия, водещият предава на всеки член поотделно обща информация за всички сключени сделки за съответния ден, която съдържа: код на сделката; кодове на изтъргуваните поръчки по съответната сделка; кодове на страните по сделката; код на ценната книга; брой пазарни партиди /брой лотове/; единична цена; натрупаната лихва от датата на последното лихвено плащане до датата на приключване на сделката за сделки с корпоративни или общински облигации; обща стойност на сделката; обща стойност на всички сделки; среднопретеглена цена при отваряне, най-ниска, най-висока, среднопретеглена цена на сесията, процентно изменение на цената от последната сесия, на която е била осъществена сделка.
Членовете на борсата са длъжни да проверят дали получената информация за резултатите от търговската сесия съдържа грешки и несъответствия, съобразно техните дневници.
Сделки, сключени в резултат на неоспорими грешки на борсовите посредници при въвеждането на поръчките в системата, могат да бъдат отменени с решение на Съвета на директорите на Борсата, взето на първото му присъствено заседание след получаване на заявление от борсовия член, най-късно до 15,00 часа на деня, в който са сключени сделките. Отмяната на сделка, сключена в нарушение, не води до отпадане на основанието за налагане на санкция.
Констатираните грешки се отстраняват по ред, определен от борсовия правилник, след което водещият /или координаторите/ изготвят отчет за търговската сесия.
Сесията се счита за приключена с предаването на отчета на всеки член поотделно за сключените от него сделки за съответния ден на хартиен носител, или съответно на технически носител и по електронен път според предварителна договореност. Аналогични отчети се представят и на членовете на борсата, участващи в системата за дистанционна търговия в определена и уникална за всеки член директория. Достъпът до съответната директория е разрешен единствено за конкретния борсов член.
Борсата получава от Централния депозитар потвърждение за регистриране на сделки, след което отбелязва тези сделки като приключени. Тя определя размера на задълженията на членовете към нея за всеки търговски ден и задължава сметките им. Всички действия по приключване на сделки се извършват съгласно времеви график, съгласуван с депозитарната институция (Т+2)

вторник, 22 юли 2014 г.

Процедура и метод на търговия

Търговията с ценни книжа се извършва едновременно на всички пазарни сегменти и пазари. Търговските сесии приключват задължително до 14,00 часа. При неприсъствена търговия съветът може да определи времеви интервал в деня "Т" след 14,00 часа, по време на който могат да се сключват сделки с ценни книжа. Тези сделки се регистрират от борсата на следващия работен ден, спрямо който започва процедурата по приключване на тези сделки.
Метод на търговия е начинът на въвеждане и подреждане на поръчки в системата за търговия на борсата, обстоятелствата при които се регистрира сделка от системата и начинът на определяне на цените за сключване на сделки с ценни книжа. За метод на търговия на пазар на акции и на пазар на облигации, сегменти "Корпоративни облигации" и "Общински облигации" е възприет непрекъснатият аукцион, основан на:
•           Директно въвеждане на поръчки с определени реквизити от брокерски терминали;
•           Паралелна търговия на ценни книжа от съответния пазар;
•           Подреждане и срещане на поръчки от търговската система в следната последователност:
о Проверка за коректност на реквизитите на въведената поръчка;
о Подреждане на поръчките по приоритет "цена";
о Подреждане на еквивалентните по приоритет " цена" поръчки по приоритет " време";
о Срещане на насрещни поръчки при условия за сделка и регистриране на сделка, като при частично изпълнена поръчка остатъкът се разглежда като поръчка със същия приоритет, както основната.
Системата регистрира сделки ако поръчките са насрещни, т.е. поръчка за покупка срещу поръчка за продажба. Регистрация се извършва и ако поръчката за продажба съдържа цена, по-ниска или равна на цената, съдържаща се в поръчка за покупка или когато едната поръчка е пазарна, а другата - лимитирана. Ако при срещане на поръчките се изпълняват условията за определения брой ценни книжа също може да се регистрира сделка.

Търговията на борсата се осъществява при спазване на приоритетите цена и време. Ценовият приоритет означава предимство на пазарните поръчки пред лимитираните. На пазарните поръчки се присвоява най-добрата в момента насрещна цена, следователно веднъж въведени в системата те получават най-високия приоритет по цена. Този приоритет дава предимство и на поръчките за покупка, съдържащи по-висока цена, а съответно и на поръчките за продажба, съдържащи по-ниска цена.
Времевият приоритет означава предимство на по-рано въведените поръчки. Забранено е извършването на кръстосани сделки, ако при тях не бъде осъществено реално прехвърляне на ценни книжа.
Системата допуска сключването на сделки от типа "всичко или нищо" при следните условия: поръчките могат да се изпълняват с повече от една насрещна поръчка, когато натрупаното количество на насрещно изпълнимите поръчки точно удовлетворява заявеното количество; сделка между две насрещно изпълними поръчки от този вид може да се сключи само в случай, че в момента няма въведена друга изпълнима по цена с една от тях поръчка с по-висок приоритет по цена.
Борсовият правилник допуска временно прекратяване въвеждането на поръчки и сключването на сделки на официалния пазар ако има авария в търговската система или в националната телекомуникационна, или техническа мрежа, или при големи национални и международни кризи /стачки, бунтове, военно положение, природни бедствия/.

Борсата поддържа надеждна система за регистриране на въведените в системата поръчки и сключени сделки за всяка емисия ценни книжа. По време на всяка търговска сесия на борсовите посредници се предоставя цялата налична информация относно цените и обемите на въведените поръчки и сключените сделки.

понеделник, 21 юли 2014 г.

Правила за търговия и ролята на брокера

Борсата поддържа актуален регистър на емитентите и техните емисии, с които се извършват сделки на Официалния пазар. Регистърът съдържа следната информация:
•           Данни за емитента - наименование; седалище; адрес на управление; номер по БУЛСТАТ; размер на капитала; номер на фирменото дело, партида, регистър, том и страница на вписването в търговския регистър; имената, съответно наименованията на лицата, които, които са задължени да разкриват дялово си участие съгласно изискванията на ЗППЦК; данни за управителните и контролни органи;
•           Данни за ценните книжа - дата на издаване на емисията, ISIN номер на емисията; вид на ценните книжа; брой и номинална стойност; условия, при които са издадени; права, които предоставят, раздавани дивиденти и лихви;
•           За дълговите ценни книжа - дата на падежа, дати на лихвени плащания и плащания по главницата, начин на изчисляването им, а при дългови ценни книжа с друга форма на доход - начин на образуваме на дохода и падежи на плащанията, гратисен период за изплащане на главницата или упражняване на други права, информация за обезпечения и гаранции;
•           Финансово-счетоводни данни - тримесечни и годишни финансови отчети;
•           Друга информация, отнасяща се до емитента и емисията ценни книжа, определена с решение на съвета на директорите на борсата.
Борсата вписва в специален регистър емисиите ценни книжа, чиято регистрация е прекратена.
Търговията на официалния пазар на борсата е присъствена и/или неприсъствена. И при двете форми борсата осигурява на членовете си и на техните клиенти равен достъп до пазарната информация и равни условия за участие в търговията.
Търговската сесия е официално определено работно време, през което членовете обявяват поръчките си и сключват сделки. Честотата и времетраенето на търговските сесии се определят от съвета на борсата, която е задължена да провежда сесии не по-малко от веднъж седмично.
Изпълнението на сделките с ценни книжа, сключени на официален пазар се осъществява посредством националната система за клиринг и сетълмент, изградена от Българската фондова борса, Централния депозитар, БНБ и търговските банки, при които участниците имат открити сметки за обслужване на сделки с ценни книжа със специален режим на управление.
Търговските сесии се ръководят от Директора по търговията и определени служители на борсата. Директорът предлага списък на служители, действащи като координатори на сесията, който се одобрява от съвета. Директорът организира и контролира цялостното провеждане на борсовите сесии и борсовата търговия до приключване на сделките, като определя водещ на търговската сесия; спира търговията с една или повече емисии ценни книжа по време на търговската сесия за срок не по-дълъг от една борсова сесия; отстранява борсов посредник от търговската сесия, в следствие на нарушение на процедурите или правилника; разрешава възникнали по време на сесията спорове между борсови посредници с цел нормално протичане на сесията. За всяко свое решение за спиране на търговията или за отстраняване на борсов посредник по време на сесията, директорът незабавно информира съвета.
Координаторите наблюдават и контролират търговията по време на сесията, следят за движението на цените на допуснатите до търговия ценни книжа и за спазване на търговските процедури от страна на борсовите посредници.
Водещият организира провеждането на търговската сесия като открива и закрива самата сесия и търговията с различните видове ценни книжа. Той отговаря за коригирането на грешки и несъответствия в хода на сесията.

След приключване на всяка борсова сесия се извършва проверка на сключените сделки, с цел предотвратяване на пазарни манипулации и използването на вътрешна информация. Контролът обхваща проверка на въведени поръчки извън ценовите ограничения, сключване на сделки в близост или извън ценовите ограничения, пренебрегване на клиентски интереси, сделки или поръчки със съмнение за нарушение на забраните за използване на вътрешна информация, недобросъвестна търговия и манипулиране на пазара. Контролът може да се извършва и в реално време чрез автоматизирана система.
Поръчките за покупка и продажба се въвеждат с минимална стъпка на котиране с точност от три знака след десетичната запетая, освен в случаите, в които с борсовия правилник се предвижда друго. Цената на поръчките за покупка и продажба на облигации не включва натрупаната лихва от датата на последното лихвено плащане до момента на въвеждане на поръчката.
Цената на поръчките се въвежда като процент от номинала на една пазарна партида. Общата стойност на сделки, сключени в резултат на поръчки за покупка и продажба е равна на произведението на броя на пазарните партиди, предмет на сделката и единичната цена, закръглено с точност до 1 /една/ стотинка.

петък, 18 юли 2014 г.

Борсови служители

Борсовите служители представляват тази част от борсовите субекти, които не са членове на борсата. Както показва наименованието им, те са наемни работници, т.е. не работят за собствена сметка.
Техните функции са свързани с подпомагане търговията на пода или с обслужващи дейности извън пода. В тази група субекти се включват клерковете (clerks), рънерите (runners) и секционните рефери (exchange officials). Освен посочените дотук борсови субекти, важни участници в опционната индустрия са и индивидуалните посредници и институции, търгуващи извън пода на борсата.

СЕКЦИОНЕН РЕФЕР
Секционните рефери, известни на американските борси като option official, а на европейските като order book official или просто referee, изпълняват специални функции при системата открито наддаване (open outcry). За разлика от останалите посредници, търгуващи на пода, секционният рефер:
♦          не е член на борсата, а - неин служител;
♦          такова лице съществува по едно за всеки опционен продукт, т. е. на всяка секция;
♦          той сключва сделки от името на другите посредници на секцията, когато текущата цена достигне зададено в лимитиращите поръчки равнище.
Последните се подават при рефера от брокерите или маркет-мейкърите, когато желанието им за сключване на сделка по определена цена не съответства на текущата и следователно - на възможността да бъде извършено това в момента. Прехвърляйки този ангажимент на рефера, търговците на пода се освобождават от следенето на курса по тази опция. При съвпадение на поръчките реферът се ръководи от последователността на тяхното постъпване.
Освен търговски функции секционният рефер изпълнява и контролни функции, свързани с уреждане на възникнали спорове. По един такъв борсов служител присъства на всяка секция, сред търговците, във времето на борсовата сесия. Секционният рефер следи за спазването на борсовия правилник и при спор взема решение веднага и на място, което се счита за окончателно.

КЛЕРК
Функциите на клерковете - писар (clerks) са свързани с борсовата организация открито договаряне, като поне един такъв служител обслужва всяка секция. Сключените на пода сделки се регистрират най-напред от клерка на съответната секция, който въвежда данните в компютърната система (откъдето произхожда неговото наименование).
            Съществуват няколко възможности за придобиване на място на борсата за извършване на   сделки от индивидуалните инвеститори. Принципната възможност е директното закупуване на акции на борсата, като минималният брой за целта се определя от борсовия правилник. Но поради факта, че акциите са разпределени и възможните места са заети, доста популярен вариант е наемането на място от вече съществуващ член.
Някои членове предоставят своите места на други, като наемите се движат между 0,50 и 0,75 процента от месечната цена на място. Заедно с това в някои случаи съществуват и определени особености при отстъпването на място. Така например някои членове позволяват на лица, наречени "trainees" (инвеститори с необходимата подготовка за тази търговия), да търгуват чрез техните места, като договарят процент от печалбата - резултат от опционната търговия.

Разходите за придобиване на членско място, носещо правото за сключване на борсови сделки, представляват едни от главните и задължителни разходи за опериращите посредници.  

четвъртък, 17 юли 2014 г.

Брокерът като субект на борсовите сделки

       ОБИКНОВЕН БРОКЕР.. Статут на обикновен брокер или брокер за обществени поръчки (Public Order Member, Broker) имат банките или брокерите, които могат да приемат поръчки от частни и институционални инвеститори и ги предават на брокерите на пода за сключване на борсова сделка. За да бъдат приети за обикновени брокери, кандидатите трябва да осъществяват главната част от своя бизнес в опции, злато, ценни книжа или стокови фючърси. Тази дейност, най –често,  брокерите могат да упражняват както за чужда, така и за собствена сметка - за разлика от популярното разбиране, че брокерите търгуват само за чужда сметка. Разпределението на клиентите е също регламентирано .

        ОБИКНОВЕН БРОКЕР КОРЕСПОНЕНТ... Обикновеният брокер кореспондент или брокерът кореспондент за обществени поръчки (Public OrderCorrespondent Member) е упълномощен единствено да приема поръчки на клиенти, които може да предвижва само чрез обикновените брокери.

         БРОКЕР НА ПОДА... Брокерите на пода (Floor Broker) са упълномощени да търгуват на пода на борсата както за собствена сметка, така и за сметка на членове на други борси. Брокерът на пода, получил поръчка от обикновен брокер, има три възможности за нейното изпълнение: да сключи сам сделката; да я прехвърли на друг брокер на пода; или да инструктира секционния рефер, предоставяйки офертата като лимит поръчка (limit order).
Към кандидатите за брокери на пода също е валидно условието да осъществяват значителна част от бизнеса си в търгуване на опции, злато, акции или стокови фючърси, за собствена или чужда сметка.

БРОКЕР НА ПОДА - СПЕЦИАЛИСТ Борсовият консул може да назначава всеки отделен брокер на пода за специалист (Floor Broker Specialist) с класата, за която той реши и за период, определен от търговския правилник. Специалистът не може да бъде назначаван за член от категорията на никоя от другите групи.
   
          ТЪРГОВЦИ ИЗВЪН ПОДА..... Търговците извън пода са упълномощени да подават поръчки от собствено име и сметка за изпълнение от брокерите на пода. Тези търговци също трябва да бъдат регистрирани като членове на борсата или на други организации, които изпълняват изискванията на борсата.

       МАРКЕТМЕЙКР...  Маркетмейкърите (Market Maker, Trader) са упълномощени да търгуват на пода на борсата за собствена сметка. Те имат и задължението да "правят пазара" на една или няколко опционни серии, според регламентацията от борсовия консул. Това наименование се е наложило от задължението, което имат маркетмейкърите при участието си в търговията с определени инструменти - да обявяват както покупна, така и продажна цена. По този начин те осигуряват един от значимите фактори за ликвидността на опционния пазар, без която е немислима съвременната представа за тези пазари.
За да бъде приет в групата на маркетмейкърите, е необходимо кандидатът да упражнява основната част от бизнеса си в търговията с опции, злато, ценни книжа или стокови фючърси; както и да бъде член на определена опционна, фондова, стокова или фючърсна борса.
Фактът, че маркетмейкърите са членове на борсата, търгуващи за собствена сметка, означава, че те ангажират собствени капитали и портфейл от съответните финансови инструменти. Всеки маркетмейкър определя сам цените, по които купува и продава, границите на които в борсовата терминология са известни като бид и аск цени.
         Бид цената представлява максималната цена, която маркетмейкърът би платил за покупка на определена опция. Аск цената е минималната цена, която маркетмейкърът би приел, за да продаде съответната опция. Следователно аск цената винаги се установява като по-висока от бид цената. Разликата между бид и аск цената формира маркетмейкърския спред.

сряда, 16 юли 2014 г.

Защото законите трябва да се спазват?

Защото законите трябва да се спазват?Република България е правова държава. Тя се управлява според Конституцията и законите на страната, става ясно от чл. 4, ал. 1 на Конституцията на България. Освен това, по-долу в чл. 19, ал. 3 може да се намери информация и за инвестициите, а именно, че те се закрилят от закона. Но кой закон защитава влоговете ни в търговските банки? Както може би знаете Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) е институцията за това. Основната цел на ФГВБ е защитава средствата на вложителите в банките, както и интересите на кредиторите в производствата по банкова несъстоятелност. Той е създаден със Закона за гарантиране на влоговете в банките от 1998 г. и функционира от януари 1999 г. Днес в него има малко над 2.1 млрд. лв.
Гарантираното покритие е 196 000 лв. на принципа един вложител в една банка, като са гарантирани влоговете в левове и в чуждестранна валута. Изплащането започва не по-късно от 20 работни дни (с възможно удължаване от 10 работни дни при изключителни обстоятелства) и се извършва чрез обслужваща банка. Към настоящия момент ФГВБ гарантира спестяванията на вложителите в 26 банки. Но защо в последните дни основната тема в българските медии е дали да се гарантират депозитите до 196 000 лв. (или 100 000 евро), или в пълния им размер? Нали все пак имаме фонд, който гарантира тази сума, така както е и в ЕС. Всеки вложител знае, че при откриването на депозит в търговска банка, в общите условия е записано, че сумата гарантирана от Закона е 196 000 лв., а институцията, отговаряща за това, е ФГВБ. Същите условия са записани и в индивидуалните договори, тъй че всеки трябва да е наясно, че рискът за суми над тази граница са за негова сметка. Вложителите с големи депозити може би пренебрегват и друг основен принцип на инвеститорите – диверсификацията. Иначе казано – не всичките пари трябва да се инвестират в едни инструмент (акции, депозити, облигации и др.). Наистина – всеки е прав за себе си. Ако имаш 20 000 или 50 000 лв. в банката ти си искаш парите сега. Но ако имаш 500 000 лв. на какво основание ги искаш всичките? Ами 1 млн. лв.? Не е ли по-добре този милион да се раздели в пет банки? Или това няма да донесе същата висока доходност, нали? Защо, кой е виновен, че в търсене на по-висока доходност някой е вложил милиони в Корпоративна търговска банка? Защо някой друг трябва да плати поетия от теб риск? Защо може би законите в България отново няма да се спазят? Или те се пишат, за да са изгодни, а когато не са изгодни се променят. Факт е, че българите, или основната част от нас имат депозити до 1000 лв. (по данни на БНБ над 71%). Тези българи наистина се хранят основно с хляб и мляко, но не го афишират по медиите. Тези българи, които гласуват и избират политиците ни са най-важната част от икономиката ни. Защото без народ, за къде е тази държава? Защото без закони за къде сме? В тази ситуация всеки е длъжен да даде отговор на един основен въпрос – да остана или да замина някъде, където законите се спазват. 
Аз избрах първото, като се надявам, че и у нас законите ще се спазват. А ти?

вторник, 15 юли 2014 г.

До 100 хил. евро или всичко - това е въпросът

До 100 хил. евро или всичко - това е въпросътДали да се гарантира пълният размер на депозитите на домакинствата и фирмите, или само частта до 100 хил. евро (196 000 лв.). Това е основният въпрос през уикенда, който предстои да бъде решен по всяка вероятност днес на консултациите с парламентарните политически сили при президента Росен Плевнелиев. Срещата е насрочена за 14 часа. Какво сочат данните на БНБ: По данни на централната банка депозитите в Корпоративна търговска банка са за 6.67 млрд. лв., като от тях 4.499 млрд. лв. са на граждани и домакинства, а останалите малко над 2.1 млрд. лв. - на фирмите. В петък управителят на БНБ Иван Искров съобщи, че на 18, 19 и 20 юни, след множество медийни и една странна пресконференция на членове на управителния съвет на Корпоративна търговска банка, оттам са изтеглени 1 млрд. лв. Така сумата намалява до 5.67 млрд. лв., като следва да се има предвид, че данните са към края на първото тримесечие. Сумата ще намалее още, тъй като според Искров няма да бъдат гарантирани депозитите на фирми, близки до мажоритарния собственик на банката. През уикенда пък стана ясно, че прехвърлянето на влоговете от Корпоративна търговска банка в Креди Агрикол би струвало на държавата 3.7 млрд. лв. Това става ясно от проектозакона за преструктурирането на КТБ, изготвен от БНБ и Министерството на финансите. Какво казва законът: ФГВБ гарантира пълното изплащане на паричните средства на вложителя във всяка една отделна банка, независимо от броя и размера им, до 196 000 лева. В посочената сума се включват главницата и начислените лихви към датата на отнемане на лиценза на банката. За влогове над 196 000 лева, изплатената гарантирана сума ще бъде 196 000 лева. Какво споделят икономистите: Икономистът Владимир Каролев написа в социалната мрежа Facebook, че „дано не се стигне до гарантиране на всички депозити в КТБ, тоест над 100 000 евро на граждани и на фирмите. Но ако тази антипазарна мярка бъде все пак гласувана от Парламента, нека да публикуват кои физически лица имат депозити над 100 000 евро в КТБ. И кои фирми. Финансистът Георги Ангелов сподели тази сутрин по bTV, че принципно е по-добре държавата да защити малките вложители, но на практика това рядко се случва. Той изтъкна, че при подобни ситуации държавите в ЕС обикновено гарантират и влоговете над 100 000 евро. По думите на Ангелов, ако бъдат защитени само влоговете до 100 000 евро, след 1-2 г. тези пари ще се върнат обратно в държавата, защото в по-голямата си част това са кредити на коректни платци. В случай че се прибегне до спасяването на всички депозити, то това ще означава и гласуването на нов закон. В случай, че той не бъде приет, тогава депозантите ще получат максимум до 196 000 лв. или 100 000 евро.

понеделник, 14 юли 2014 г.

Доларът е близо до 7-седмично дъно спрямо йената

Доларът е близо до 7-седмично дъно спрямо йенатаДоларът се търгуваше на 0.3% от най-ниското си ниво от седем седмици насам спрямо йената преди явяването на председателя на Федералния резерв Джанет Йелън пред Конгреса утре. Индексът, следящ представянето на долара, бе на 0.3% от най-ниското си ниво от повече от седмица на фона на дебатите около подходящото време за повишаване на лихвите в САЩ. Еврото запази загубите си, след като падна спрямо повечето от 16-те най-търгувани валути миналата седмица, преди очакваното изказване на председателя на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги и данни, които могат да потвърдят, че инфлацията е изравнила най-бавния си темп на растеж от повече от четири години. Доларът се разменяше срещу 101.38 йени по-рано днес в сравнение със 101.30 в края на миналата седмица. Щатската валута докосна нивото от 101.07 йени на 10 юли, което бе най-слабото от 21 май насам. Доларът се търгуваше на ниво от 1.3601 спрямо еврото, сле дкато поевтиня с 0.1% до 1.3608 миналата седмица Доларовият индекс на Bloomberg, който следи представянето на долара спрямо 10 други основни валути, остана почти без промяна на ниво от 1 007.04. Индексът падна до 1 004.21 на 10 юли, което бе най-ниското ниво от 2 юли насам. Утре Джанет Йелън ще изнесе доклад за паричната политика през полугодието пред Банковата комисия в Сената и пред Комисията по финансови услуги към Камарата на представителите на следващия ден. Президентът на подразделението на Фед във Филаделфия Чарлз Плосър заяви миналата семдица, че централната банка на САЩ рискува да изгуби благонадеждността си, ако чака прекалено дълго, за да вдигне лихвите. Президентите на Фед в Чикаго и Атланта Чарлз Еванс и Денис Локхарт пък смятат, че бавния темп на инфлацията и положението на пазара на труда ще позволят на централната банка да изчака до втората половина на 2015 г. или до 2016 г. Петдесет дневната пълзяща средна стойност на долара спрямо йената бе на ниво от 101.87, под 200-дневната пълзяща средна, която е на ниво от 101.91 като това пресичане е мечи технически сигнал за някои трейдъри. Доларът е поевтинял с 0.7% през тази година спрямо кошница от 10 други основни валути. Йената се е оскъпила с 3.6%, докато еврото губи 1.8%. Президентът на ЕЦБ Марио Драги днес ще говори пред Комисията по икономически и парични въпроси на Европейския парламент. Окончателните данни, които се очакват на 17 юли, могат да покажат, че инфлацията в еврозоната е нараснала с 0.5% на годишна база през юни. Повишението би изравнило това пот март и б било най-малкото от ноември 2009 г.

петък, 11 юли 2014 г.

Русия опрости 32 млрд. долара дълг на Куба

Русия опрости 32 млрд. долара дълг на КубаРусия опрости 90% от дълга на Куба. Президентът Владимир Путин е подписал закона, който ратифицира споразумението за отписване на 32 млрд. долара от дълга на Куба към Русия, предаде ИТАР-ТАСС. Според споразумението, сключено в Москва на 25 октомври 2013 г., общият размер на дълга на Куба към Русия е около 35.2 млрд. долара. По-рано руският министър на финансите Сергей Сторчак поясни, че половината от тези задължения са от лихви, начислени по главницата на кредити, отпуснати през 70-те и 80-те години. „Сумата обхваща и задължения на Куба по редица проекти, финансирани чрез държавни кредити на бившия Съветски съюз, които така и не са били завършени”, допълни министърът, цитиран от bTV. Споразумението предвижда да бъдат отписани 90% или 32 млрд. долара от дълга, а останалите 10% да бъдат погасени за 10 години на 20 равни шестмесечни вноски. Първото плащане трябва да бъде извършено на 25 октомври 2014 г., а последното - на 25 април 2024 г. Плащанията по погасяването на дълга ще бъдат начислявани по специална доларова сметка, открита от руската Внешекономбанк в Националната банка на Куба. Предвижда се средствата да бъдат използвани за финансиране на инвестиционни проекти на кубинска територия.

четвъртък, 10 юли 2014 г.

Банките у нас с печалба от 58 млн. лв. през май

Банките у нас с печалба от 58 млн. лв. през майПрез месец май общата сума на активите нарасна с 292 млн. лв. (0.3%) до 86.7 млрд. лв. основно в резултат от динамиката на привлечените средства. Ликвидният капацитет на активите се запази. Регистрираният спад при паричните средства по разплащателни сметки бе компенсиран от растежа при междубанковите депозити. През отчетния период вземанията от кредитни институции бележат растеж от 666 млн. лв. (6.9%). В края на май ценните книжа намаляват със 168 млн. лв. (1.5%) главно поради свиването на дълговите инструменти на разположение за продажба и инвестициите, държани до падеж. Същевременно финансовите активи, държани за търгуване, се увеличават, а определените по справедлива стойност остават без промяна. Натрупаната обезценка на активите за петте месеца на 2014 г. е 338 млн. лв. (при 420 млн. лв. година по- рано). Спрямо май 2013 г. печалбата на банковия сектор се повишава с 99 млн. лв. и възлиза на 364 млн. лв. Ликвидната позиция на банковата система остава висока. В края на отчетния период коефициентът на ликвидните активи, изчисляван по Наредба No11 на БНБ, е 25.83% Брутните кредити (без тези за кредитни институции) продължават да се увеличават. Наблюдаваният месечен растеж със 190 млн. лв. (0.3%) е повлиян от нарастването на вземанията от некредитни институции с 83 млн. лв. (8.3%). Корпоративните кредити се увеличават с 56 млн. лв. (0.1%), а потребителските заеми – с 38 млн. лв. (0.4%). При жилищните ипотечни кредити и при експозициите към централни правителства няма съществено нарастване. Привлечените средства се увеличават с 343 млн. лв. (0.5%). Най-голям принос има Ресурсът от институции, различни от кредитни, който е с 330 млн. лв. (1.4%) повече спрямо април. Депозитите от граждани и домакинства нарастват с 228 млн. лв., като месечният темп на растеж е 0.6%. При средствата от кредитни институции е отчетено намаление с 221 млн. лв. (2.6%). Подчиненият срочен дълг и дългово-капиталовите (хибридните) инструменти се увеличават. В края на май балансовият капитал на банковата система е 11.1 млрд. лв. През отчетния месец той се повишава с 9 млн. лв. (0.1%).

Източник: Profit.bg

сряда, 9 юли 2014 г.

България се изкачи с 2 места в световната класация по износ

България се изкачи с 2 места в световната класация по износБългария вече е на 63 място в света по износ на стоки, с 2 места по-нагоре спрямо 2012 г., съобщиха от Българска стопанска камара. През последните 5 години българските фирми постигат средногодишен ръст на износа от 15%. 
През същия период, световният внос расте с 10% средногодишно, т.е. изместваме други доставчици на глобалните пазари. Както и досега, България е лидер в износа на някои нишови продукти. 
Такава трябва да бъде и по-нататъшната специализация – продуктова, а не секторна. Икономиката няма 2 или 3 водещи и структуроопределящи отрасли и не може да се очаква България да е експортен лидер в цял сектор.

Източник : Profit.bg

вторник, 8 юли 2014 г.

Десет факта за Банка ДСК, които може би не знаете

Десет факта за Банка ДСК, които може би не знаетеProfit.bg продължава с поредицата си материали, в които ще ви представи факти за банките в страната. Днес ще се спрем на Банка ДСК. Ето и десет факта за банката, част от които не са известни на широката общественост: 

1. Банката е създадена през 1951 г. като Държавна спестовна каса - единствената влогонабирателна и кредитна институция за населението. 
2. С приемане на Закон за преобразуване на ДСК от 15 април 1998 г., който влиза в сила на 30 април 1998 г., ДСК е преобразувана в търговска банка. 
3. От януари 1999 г. ДСК е преобразувана в еднолично акционерно дружество с държавно имущество с фирма “Банка ДСК”. 
4. През 2002 г. 100% от акционерния капитал на Банка ДСК става собственост на Банкова консолидационна компания АД, а през октомври 2003 г., след успешна приватизационна процедура, Банка ОТП Унгария стана едноличен собственик на акционерния капитал на Банка ДСК. 
5. В края на първото тримесечие на 2014 г. Банка ДСК управлява активи за 8.9 млрд. лв., сочат данни на централната ни банка. 
6. Банката държи лидерската позиция с пазарен дял от 14.25%, равняващ се на 5.7 млрд. лв. при спестяванията на граждани и домакинства. 
7. Раздадените кредити от страна на трезора са за над 8.05 млрд. лв., като от тях експозициите на дребно са 4.99 млрд. лв.. 
8. За първите три месеца на 2014 г. Банка ДСК отчита печалба от 64.5 млн. лв. За цялата 2013 г. положителният финансов резултат е в размер на 193.8 млн. лв. 
9. Банка ДСК притежава 66% от ДСК Управление на активи, което управлява 
10 взаимни фонда. Нетната стойност на активите под управление надхвърлят 170 млн. лв. 10. През 2013 г. главният изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на банката Виолина Маринова бе удостоена с най-високото национално отличие – орден „Стара планина” първа степен. Банката пък бе обявена за „Най-добра интернет банка в България за 2013 г.” в конкурса „Най-добрите интернет банки в света 2013” на нюйоркско списание Global Finance. Банката бе отличена и като „Най-добра банка в България за 2013 г.” в конкурса „Награди за отлични постижения 2013”, организиран от  британско списание „Юромъни”, а през ноември 2013 г. стана и „Банка на годината в България за 2013 г.” в конкурса на британското сп. The Banker.

Източник: Profi.bg

понеделник, 7 юли 2014 г.

Защо бензинът у нас е най-евтин в ЕС?

Защо бензинът у нас е най-евтин в ЕС?Бензинът у нас продължава да е най-евтин сред страните от ЕС. Средната цена на най-масовото гориво – А 95 е при ниво от 1.293 евро за литър. Средната цена на горивото в страните от ЕС е при ниво от 1.51 евро за литър. С почти същата цена може да се похвали и Естония, където литър от горивото се продава при средна цена от 1.294 евро по бензиностанциите. Вижте още: Да очакваме ли поскъпване на бензина? Ниската цена на бензина у нас се предопределя от ниските мита и акцизи, налагани на суровината, а не толкова от малката добавъчна стойност на петролната индустрия. Митата и акцизите съставят 0.363 евро от цената на литър бензин при средно 0.541 за страните от ЕС.

На практита това е най-ниското ниво на данъци и такси, начислявани върху бензина във всички страни от ЕС. За сравнение митата и акцизите в Естория допринасят с 0.423 евро за цената на литър бензин по бензиностанциите. Казано по друг начин маржинът на петролния сектор- добавъчната стойност на индустрията, все още е висок в страната ни. Без да се отчитат митата, акцизите и данъците, литър бензин би струвал 0.715 евро. Тази цена е значително по-висока в сравнение със страни като Швеция (0.574 евро), Чехия (0.591 евро), Полша (0.623 евро), Естония (0.655 евро), Финландия (0.662 евро), Франция (0.667 евро) и др. Друг фактор, предопределящ бензинът у нас да е най-евтин, е ниският ДДС, налаган на горивото. У нас този данък добавя 0.216 евро към стойността на бензина, при средно 0.268 евро за ЕС. По-малко ДДС върху бензина се начислява единствено в Люксембурги (0.178 евро на литър). В обобщение можем да кажем, че ниската цена на бензина се предопределя от това, че държавата се е отказала в голяма степен от източник на доход (от мита и акцизи върху тази суровина), докато маржинът на петролния сектор продължава да е относително висок в сравнение с останалите страни членки.

Източник : Profi.bg

петък, 4 юли 2014 г.

В какво мисли да инвестира спечелилият $260 млн. от лотарията

Рой Кокръм от град Ноксвил в щата Тенеси стана победител в популярната лотария "Пауърбол", чийто джакпот бе 259,8 милиона долара и вече знае за какво ще ги похарчи.
Както оповестиха организаторите на лотарията, Кокръм дошъл да получи наградата няколко седмици след като разбрал, че билетът му е печеливш.
Преди да получи парите, той се обърнал за съвет към специалист по финансовите въпроси.
След като преценил всички "за" и "против", победителят решил да вземе цялата сума наведнъж, а не по части.
Така в съответствие с условията на лотарията победителят получава 153 милиона долара.
Целият джакпот Кокръм щеше да получи, ако го вземаше на части в разстояние на 30 години.
Победителят поясни, че планира да вложи голяма част от сумата във фонд за подкрепа на театрални и танцови студиа в САЩ, които възнамерява да основе.
Щастливецът купил лотарийния билет в местен магазин.
Собственикът му вече е получил комисиона в размер на 25 хил. долара. Лотарията "Пауърбол" се разиграва в 43 американски щата.

четвъртък, 3 юли 2014 г.

Австралийският долар падна след изявление на централната банка

Австралийският долар падна след изявление на централната банкаАвстралийският долар поевтиня поне с по 0.6% спрямо всичките основни валути, след като управителят на Централната банка на Австралия Глен Стивънс обяви, че валутата е “надценена” по повечето показатели. Австралийският долар също така изгуби част от стойността си, след като продажбите на дребно неочаквано паднаха през май. Щатският долар се оскъпи спрямо йената в трети пореден ден след като по-добрите от очакваните данни за заетостта в частния сектор повишиха оптимизма, че данните за неселскостопанската заетост днес ще покажат, че щатската икономика набира сила. Еврото запази тридневното си повишение спрямо йената докато инвеститорите очакват индикации за следващия ход на Европейската централна банка от изказването на президента Марио Драги по-късно днес. Австралийският долар поевтиня с 0.7% до 93.79 щатски цента по-рано днес, в сравнение с вчера когато падна с 0.6%. Австралийската валута поскъпна до 95.05 цента на 1 юли, което бе най-високото ниво от 7 ноември. Доларът нарасна с 0.1% до 101.84 йени, след като преди това докосна нивото от 101.94, което бе най-високото от 25 юни насам. Доларът бележи повишение от 0.5% тази седмица. Щатската валута се оскъпи с 0.1% до 1.3649 спрямо еврото, след като отчете повишение в предходните две сесии. Еврото пък остана почти без промяна на ниво от 139.00 йени, нараствайки с 0.4% тази седмица. Доларовият индекс на Bloomberg, който следи представянето на долара спрямо други 10 основни валути, нарасна с 0.1% до 1 005.77 пункта. Инвеститорите подценяват вероятността от “значително поевтиняване” на австралийския долар в даден момент, заяви управителят на Централната банка на Австралия Глен Стивънс. “Повече индикатори предполагат, че той е надценен и то не само с няколко цента,” заяви Стивънс. Продажбите на дребно в Австралия отбелязаха понижение от 0.5% през май, след като се бяха понижили с 0.1% в предходния месец. В САЩ ADP Research Institute обяви, новите работни места в частния сектор възлизат на 281 000 през юни, което надхвърля и най-оптимистичните прогнози в проучването на Bloomberg сред икономисти. Очакваните днес данни от Министерството на труда могат да покажат, че щатската икономика е създала 217 000 нови работни места миналия месец, според осреднената прогноза на икономисти, участвали в отделно проучване. В Европа всички икономисти, участвали в проучване на Bloomberg прогнозират, че днес ЕЦБ ще остави основната си лихва без промяна. На последната си среща на 5 юни банката въведе отрицателни лихви по депозитите за първи път. 


сряда, 2 юли 2014 г.

"Икономист": "Южен поток" свали правителството на България

До 90% от газа за България идва от Русия. Тя е и горещ поддръжник на "Южен поток", газопровод през Балканите, който Русия препоръчва в нарушение на правилата на ЕС за енергийна либерализация.Руското присъствие в тъмните светове на българските банки и финансирането на политическите партии също предизвиква сериозно безпокойство, се казва също в статията. Този месец проблемът излезе на преден план.На 3 юни ЕС решително предупреди България да спре работата по "Южен поток", подкрепян също от правителствата на Австрия, Гърция и Унгария. Българското правителство - малцинствена коалиция между социалистите и партиятa на етническите турци, веднага отказа, пише "Икономист".Същия ден ЕС временно отряза десетки милиони еврофондове за регионално развитие и заплаши неофициално да замрази още фондове. Това доведе до спорове вътре в коалицията между ДПС, за което разпределението на еврофондове е специалност, и социалистическите им съюзници, най-силните поддръжници на "Южен поток".По-нататък "Икономист" припомня за визитата на американския сенатор Джон Маккейн в София и предупреждението, отправено от него към премиера Пламен Орешарски за рисковете от продължаването на Южен поток.
Америка е особено недоволна от проекта.Един от контракторите, "Стройтрансгаз", е собственост на Генадий Тимченко, руски магнат, който е в списъка на Белия дом със санкционираните лица заради връзките му с Путин, припомня "Икономист".Орешарски обяви, че замразява работата по тръбата, докато текат консултациите с ЕС. Енергийният му министър възрази, че решението за строеж на "Южен поток" е "необратимо".Така отслабеното вече българско правителство започна да изглежда обречено.На 17 юни президентът Росен Плевнелиев каза, че политическите партии на страната са се споразумели за предсрочни избори през есента. Президентът - силно проатлантически и проевропейски настроен, който не принадлежи към никоя политическа партия, пише "Икономист", спечели от това. Но му липсва политическа база. Някои се надяват, че той ще сформира политическа партия и ще участва в изборите.Другият голям печеливш, допълва списанието, е Бойко Борисов, бивш бодигард, който е начело на десноцентристката опозиционна партия ГЕРБ. Най-вероятният резултат от изборите ще е правителство начело с него и ДПС като младши партньор, прогнозира списанието. Но разместването на картите няма да реши безпокойствата от корупцията и злоупотребите с власт, които нагнетиха политическата криза, смята "Икономист".Особено големи спорове се водят около водеща фигура в ДПС - Делян Пеевски, медиен магнат, когото правителството предложи за шеф на агенцията за държавна сигурност. Той се класира втори в листата на партията на европейските избори, но бе принуден да се откаже заради съпротивата на либералната група в Европарламента, към която принадлежи ДПС.Сега той твърди, че Цветан Василев, банкер с тесни връзки Москва и Социалистическата партия, се е опитал да го убие миналата седмица. Господин Василев отрича. Падането на правителството е знак, че когато се стигне до критично положение, властта на местните магнати надвишава тази на Кремъл. Но това не е причина за утешение, завършва статията на "Икономист".

вторник, 1 юли 2014 г.

НАШИТЕ СИЛНИ СТРАНИ

ActivTrades предлага над 40 валутни двойки, метали, индекси, стоки, акции и финансови продукти. С тях може да се търгува чрез мощните и признати в световен мащаб платформи MetaTrader 4 и MetaTrader 5 (които са на разположение и на най-широко използваните мобилни устройства). 

При валутните двойки спредовете започват от 0.8 пипса, а нашите CFD продукти върху индекси и финансови продукти се предлагат при спредове от 0.5 пункта и са базирани на фючърсни договори, падежиращи на конкретна дата, което означава, че няма лихвени корекции при поддържане на позицията за следващ ден, тъй като те вече са отразени в цената на съответните фючърси. На датата на изтичане на договора (падеж), всички отворени позиции се затварят автоматично на цената на приключване на търговията в съответния договора; за да продължите да търгувате с инструмента, вие трябва да отворите отново своята позиция в CFD продукта с новата дата на падеж на договора. 

CFD продуктите върху акции се предлагат при комисиона от 1 евро. Резидентите на Великобритания могат да търгуват Spread betting инструменти върху акции без комисиона и с 0.10% от сумата на сделката включена в спреда.