Смята се, че газовата сделка между Москва и Пекин ще подкрепи търсенето на китайски юани, които ще се обменят директно в руски рублa
В края на миналата седмица руският президент Владимир Путин очерта плановете си за по-тесни връзки с Китай и нов евразийски съюз. Това стана след мащабната сделка на руския газов гигант Газпром, който подписа 30-годишно споразумение на стойност 400 млрд. долара за доставка на газ за Китай.
Сделката изглежда обещаваща за Русия, след като традиционният силен пазар за федерацията – Европа, продължава с опитите си да се откъсне от руската зависимост, особено след кризата с Украйна.
Въпреки че детайлите по сделката са оскъдни, много анализатори са на мнение, че споразумението ще подкрепи търсенето на китайски юани, които ще се обменят директно в руски рубли. По този начин двете страни ще заобикалят щатския долар – традиционната валута, използвана в петролните и газовите сделки.
Междувременно VTB – втората по големина банка в Русия, подписа сделка с Bank of China. Споразумението включва клауза двустранните плащания да се извършват в национални валути. В допълнение към това руският премиер Дмитрий Медведев посочи пред местни медии през уикенда, че наложените от Запада санкции ще принудят Русия да използва рублата за търговия, което в крайна сметка ще я превърне от "конвертируема в резервна валута".
"По-големият проблем е, че САЩ, като носител на резервната валута, рискува да застраши доверието в нея през паричната политика на Федералния резерв и политиката на обезценяване на долара", отбеляза Джим Рикардс.
Към момента Китай е най-големият притежател на американския дълг. Властите в Поднебесната империя държат валутни резерви на обща стойност от около 3,8 трлн. долара, по-голямата част от които са деноминирани именно в щатски долари. Въпреки това те изразиха желание да разнообразят портфейла си, насочвайки се към мащабни инвестиции във физическо злато.
Според експерта по стопанска история в Лондонското училище по икономика и политически науки Гарик Хилмън сделката между Русия и Китай укрепва международния статут на юана, който е все по-реален кандидат един ден да се превърне в световна резервна валута. Въпреки това той предупрежди, че на този етап подобна опасност за САЩ не съществува.